Štefan Iglódy v reportáži rádia Regina Východ

Rozhlas a televízia Slovenska, logo 2011-present (Zdroj: Wikimedia Commons)

Reportáž v Rádiu Regina Východ približuje Štefana Iglódyho a okolnosti jeho objavu.

V publicistickom pásme nám redaktorka Michaela Valiková kláštor minoritov v obci Rad. Pozrieme sa bližšie na jeho históriu i príbeh šťastnej náhody, ktorou sa znovuobjavila napätá história minoritských mučeníkov.

Minorita Jozef Sukeník, ktorý stojí za prácnym archívnym výskumom o Štefanovi Iglódym, rozpráva v príspevku o svojom bádaní. Prezradí čosi aj dobových súvislostiach v uhorskom Medzibodroží, kľúčových postavách okolo mladíka Eliáša, a tiež o jeho obrátení a vstupe do rehole minoritov. Okrem toho sa dozvieme zaujímavosti z dobových listín opisujúcich náročné podmienky života v konvente v Rade a niekoľko detailov zo Štefanovej rehoľníckej misie.

Páter Sukeník nezabudne prerozprávať ani to, čo z historických spisov zistil o Štefanovom násilnom zavraždení, usvedčení jeho vrahov a smútku minoritských spolubratov. Zistíme mnoho aj o problémoch s uložením tela, veľkolepom pohrebe i prvom životopise Štefana Iglódyho z roku 1711.

Poslucháčom sa prihovorí aj kňaz a radský farár Roland Böőr. Porozpráva zábavné patálie s plánovaným ovocným sadom, vykopávaním základov pre garáž, archeológmi a pamiatkármi. Tie nám spoľahlivo vykreslia, prečo sa v mnohých náhodách v skutočnosti skrýva Božie riadenie. Objav pozostatkov 14 tiel a najmä mladíka Štefana Iglódyho totiž vyvolával úžas s každým novým zistením o pohnutých osudoch rehoľníkov.

Otec Roland nás prevedie aj po archeologických vykopávkach, opíše dávny kostolík, miesta nálezu hrobov i predmety, ktoré sa pri pozostatkoch našli.

Napokon sa redaktorka povypytuje archeológa Martina Pristáša na postupné skúmania zvyškov stavby sakrálneho objektu v Rade. Odborník nám priblíži význam veľkých i malých zistení z pohľadu rozličných vedeckých disciplín.

S redaktorkou Michaelou Valikovou sa rozprávali objaviteľ mučeníkov, kňaz Roland Böőr, minorita a výskumník Jozef Sukeník a archeológ Martin Pristáš

Celú reláciu Rádia Regina Východ v trvaní 55 minút si môžete vypočuť v archíve RTVS.

Štefan Iglódy v rozhlasovej poviedke Rádia Regina

Rozhlas a televízia Slovenska, logo 2011-present (Zdroj: Wikimedia Commons)

Štefan Iglódy ožíva v rozprávaní o svojom vlastnom mučeníctve a objave.

Vypočujte si rozhlasovú poviedku Rádia Regina, v ktorej kňazi, výskumníci a archeológovia objavujú históriu minoritského konventu v Rade. Mladý mučeník Štefan Iglódy vystupuje ako hlavný hrdina dramatického príbehu z minulosti. Spolu s ním môžeme nanovo prežiť jeho obrátenie, vstup do rehole, osobnú misiu i násilnú smrť zavraždením, a tiež posmrtné udalosti rekonštrukcie mladíkovho života.

V krásnom, živom umeleckom spracovaní sa ponoríme do dvoch dejových línií: šťastnej náhody nálezu a veľkého bádania po objave, a zároveň do napínavej uhorskej histórie, kde poslucháči stretnú šestnásťročného Eliáša Iglódyho a jeho súčasníkov.

„Páter provinciál, chcel by som sa stať členom rehoľného spoločenstva.“
„Ty si predsa bol donedávna kalvínom, či nie?“
„Vďaka pátrovi Pietrovi a grófovi Ňárimu, ktorého vyliečil, keď naňho položil ruky, obrátil som sa aj ja s grófskou rodinou na katolícku vieru.“
„Viem. Stalo sa tak pred dvoma rokmi. Takže ty by si chcel začať u nás ako novic.“
„Počul som, že sa hlásia aj ďalší.“
„Dobre si počul. Pre teba som vybral rehoľné meno Štefan.“

Poviedka okrem súčasnej linky pútavým spôsobom spracúva dobové reálie, doložené historické písomnosti i mrazivý moment vraždy mladého minoritu. Aj následná línia ďalšieho výskumu je spracovaná živo a príťažlivo. Divák sa dozvie aj viacero zaujímavostí o ďalších mučeníkoch, prvých krokoch po objave a tiež historické súvislosti z rímskych a assisských archívov

Umelecké spracovanie v relácii Príbeh pre toto miesto pripravil Marián Šimkulič.

Celú reláciu Rádia Regina Východ v trvaní 25 minút si môžete vypočuť v archíve RTVS.